Czy hale stalowe nadają się do zastosowań magazynowych?

Przemysł zajmuje się produkcją na dużą skalę, różnych materiałów, korzystając z dostępnych zasobów przyrody, dostosowując je do potrzeb ludzkich. Produkcja najczęściej odbywa się w fabrykach, wyposażonych w hale przemysłowe, magazyny, a także biura, laboratoria i pomieszczenia socjalne.

Hale magazynowe

wnętrze hali magazynowejMagazyny są miejscami, w których składuje się i przemieszcza zasoby. Może to być wyodrębniona przestrzeń nieosłonięta, tzw. składowisko, półosłonięty plac, część lub cała budowla. Na składowiskach przechowuje się materiały odporne na czynniki atmosferyczne, niektóre magazyny nieosłonięte, posiadają wiaty, chroniące tworzywa przed deszczem. Natomiast towary wrażliwe na wiatr, słońce czy wodę, umieszczane są w zamkniętych pomieszczeniach, czyli tzw. halach magazynowych. Jest to jednokondygnacyjne pomieszczenie, będące wykonane z różnych konstrukcji. Duże magazyny, mogą osiągać wysokość nawet 45 m, a ich powierzchnia użytkowa jest bardzo duża. Do podstawowego wyposażenie magazynu należą:

  • regały stałe
  • regały przejezdne
  • regały specjalizowane
  • stojaki
  • wieszaki
  • podkłady
  • zasieki
  • urządzenia specjalizowane

Za środek transportu, służą najczęściej wózki widłowe

Konstrukcje stalowe

budowa hali stalowejGłówną konstrukcję hal magazynowych stalowych, tworzą spawane ramy blachownicowe. Szkielet dachu, wykonany jest z ocynowanych stalowych kształtowników, giętych na zimno lub kratownic stalowych z gorąco walcowanych profili. Stal wykorzystywana do budowy ma podwyższoną wytrzymałość. Obudowę ścian i dachu najczęściej stanowią:

  • blachy trapezowe z matą izolacyjną wykończone folią aluminiową i zbrojone włóknem szklanym;
  • dwie blachy trapezowe wypełnione wełną mineralną;
  • warstwowe płyty z rdzeniem poliuretynowym, styropianowym lub z wełny mineralnej;

Dodatkowo blachy przeznaczone na dach, mogą być pokryte membraną z PCV lub papą termozgrzewalną.

Hale stalowe zalety oraz wady

Wnętrze hali stalowejKonstrukcje stalowe coraz częściej wykorzystuje się do budowy hal magazynowych. Wykorzystanie lekkich kształtowników, umożliwia dużą swobodę budowlaną z zakresu planowania przestrzeni. Najważniejszą zaletą, z punktu widzenia przedsiębiorcy, jest oczywiście niski koszt postawienia obiektu. Jest to możliwe poprzez zmniejszenie o 30-35% zużycia stali w konstrukcji, jednocześnie zachowując wymagania odnośnie nośności i wytrzymałości. Istotną korzyścią jest także znaczne skrócenie montażu konstrukcji, nawet do 25% w stosunku do tradycyjnych metod, co rzyutuje się na późniejsze oszczędności związane z koniecznością wynajmu specjalistycznego sprzętu i maszyn, niezbędnych do budowy. Dodatkowo wykorzystanie konstrukcji stalowych, umożliwia ich dostosowania do rodzaju działalności. Stosując moduły możemy bez problemu powiększyć powierzchnie hali magazynowej stalowej w przypadku takiej potrzeby. Do zalet, można także zaliczyć uzyskanie przybliżonych parametrów nośności i wytrzymałości co w przypadku elementów tradycyjnej konstrukcji. Jednak takie rozwiązanie niesie ze sobą także pewne wady. Konstrukcje stalowe, są wrażliwe na korozję co powoduje wysokie koszty eksploatacji, związane z koniecznością regularnej konserwacji. Oprócz tego, trzeba liczyć się także z wysokimi kosztami kształtowania elementów stalowych, a także ich drogim transportem, gdyż elementy stalowe łatwo ulegają zniszczeniu. Poza tym lekkie konstrukcje stalowe mają wysoką przewodność akustyczną i cieplną, a także niską odporność na zmiany temperatury.


Ciekawe informacje dotyczące tematu są dostępne na:

  • 4metal.pl – portal internetowy poświęcony branży metalowej i przemysłowi
  • Grażka – strona internetowa firmy zajmującej się budowaniem hal magazynowych
  • Hupro – witryna internetowa przedsiębiorstwa produkującego hale stalowe

Podsumowanie tematu

Planując budowę hali magazynowej, powinniśmy przede wszystkim wziąć pod uwagę jej przeznaczenie. Czy magazynowany materiał wymaga ochrony przed czynnikami atmosferycznymi, bądź specjalnych warunków odnoście np. temperatury. Te same czynniki, rzutują także na decyzję, odnośnie wykorzystania konstrukcji stalowej jako materiałów budowlanych.