Czy do montażu rolet warto zatrudniać pracowników ze wschodu?

Pracownicy ze wschodu coraz częściej osiedlają się w Polsce. Podążają do naszego kraju w poszukiwaniu pracy, której u nich brakuje. Są oni u nas tanią siłą roboczą i w wielu przedsiębiorstwach są cenieni za sumienność. Czy jednak sprawdzą się przy pracach remontowych?

Pracownicy ze wschodu – kwalifikacje

pracownik ze wschoduOsoby, które przyjeżdżają do Polski w celach zarobkowych to zarówno osoby doskonale wykształcone, jak i te, które wykonywały jedynie proste prace fizyczne. Tych drugich jest jednak stanowczo więcej. Mają predyspozycje do ciężkiej pracy i często posiadają niezbędne kwalifikacje. Nieraz mogą posiadać specjalne przeszkolenie w jakimś kierunku, na przykład obsługi wózków widłowych czy wykończenia ścian drewnem. Wielu jest wśród nich fachowców od prac remontowych. Dlaczego warto zatrudniać pracowników ze wschodu:

  • wykonują prace, których rodacy nie chcą podjąć
  • zadowala ich pensja, którą za pracę otrzymują
  • często są wykwalifikowani, ponieważ we własnym kraju wykonywali podobne prace
  • są sumienni i przykładają się do swoich obowiązków
  • potrafią bez problemu dogadać się po polsku

Oczywiście powyższe plusy odnoszę tylko do ogólnej charakterystyki pracownika z Ukrainy czy innego wschodniego rejonu. Zawsze może trafić się ktoś, kto ten obraz zburzy. W ogólności jednak pracodawcy dotychczas zadowoleni są z pracowników przybyłych ze wschodu. Na ich korzyść przemawia to, że nieraz są bardziej sumienni niż rodacy, doskonale dogadują się po polsku, a także zapełniają dziurę na rynku zatrudnienia. Polacy często bowiem nie chcą podejmować się prac fizycznych za najniższą krajową, gdyż za taką płacę nie ma możliwości się utrzymać. Wolą zatem nieraz pozostawać na bezrobociu i na przykład dorabiać w szarej strefie. Tymczasem Ukraińcy przyzwyczajeni są do niskich zarobków, ponieważ w swoim kraju mieli jeszcze gorszą sytuację. Polska jest dla nich na razie taką oazą jak dla nas Niemcy czy Wielka Brytania. Ponieważ nasi fachowcy w dużej mierze znajdują się teraz w krajach zachodnich, warto korzystać z siły roboczej, która do nas przybywa. O sprowadzanie takich pracowników dba obecnie niejedna agencja pracy tymczasowej, która oferuje im zakwaterowanie w Bydgoszczy czy innym mieście, gdzie pracują.

Rolety wewnętrzne – dobra branża dla pracowników ze wschodu

okienne rolety materiałoweWybór prac fizycznych do jakich może się przydać pracownik z Ukrainy jest bardzo szeroki. Może na przykład montować i składać żaluzje. Jest wiele firm, nawet w samej Bydgoszczy, które zajmują się produkcją tego typu rzeczy, a mają problem z zatrudnieniem. Oczywiście, często trudnością są słabe warunki pracy. Powodują one, że pracownikami są głównie studenci, którzy jeszcze nie szukają stałego zatrudnienia. Takich zajęć mogą także podejmować się pracownicy zagraniczni. Przeszkodą do zatrudnienia nie jest brak umiejętności, ponieważ można osobę doszkolić, choć oczywiście wymaga to nakładów czasu i nieraz też finansowych. Każdy, kto jednak ma zdolności manualne i potrafi pracować pod presją czasu, będzie w stanie nauczyć się składać żaluzje, plisy czy rolety. Kiedy zna się już konstrukcję i poszczególne jej komponenty łatwiej taką plisę zamontować także w domu klienta. Potrzebni są pracownicy zarówno do konstruowania obiektów wystroju okiennego, jak i składania ich później na miejscu.

Zatrudnienie pracowników ze wschodu do montażu żaluzji i podłóg

czerwone żaluzjeZ pracowników zagranicznych zadowoleni są także przedsiębiorcy zajmujący się dziedzinami, w których liczy się przede wszystkim precyzja. Przykładność Ukraińców zyskuje sobie uznanie na przykład w branży produkcji podłóg drewnianych. W Krakowie poszukiwanych jest wielu pracowników właśnie do celu takiej budowy. Kapitał ludzki, który dociera do Polski z krajów biedniejszych jest obecnie bardzo ceniony i w najbliższym czasie raczej się to nie zmieni. Wiele jest pozytywnych opinii o tych pracownikach, także warto zaryzykować i zamiast rodaków zatrudnić obcokrajowców. Często nie ustępują w fachowości naszym, a nieraz nawet bardziej się przykładają. Dbają o szczegóły i stosują się do zaleceń pracodawcy.

 


Źródła wartościowych informacji dotyczących tematu:

  • Tasso – witryna internetowa agencji pracy tymczasowej z Bydgoszczy
  • Budownictwo.org – serwis internetowy przybliżający zagadnienia budowlane
  • Roletybydgoszcz.net – strona internetowa firmy oferującej rolety materiałowe i żaluzje w Bydgoszczy

Podsumowanie

Wielu pracowników ze wschodu posiada wysokie kwalifikacje do prac fizycznych, w tym umiejętności pomocne w pracach remontowych. Warto ten fakt wykorzystać i zatrudnić takie osoby do pracy, zwłaszcza, że pracują one dobrze.