Co warto wiedzieć o cyklinowaniu podłóg?

Jeżeli masz drewniany parkiet, ale nie jest on pierwszej świeżości i chowasz go pod wykładziną lub poważnie zastanawiasz się nad jego wymianą nie musisz już tego robić. Skorzystaj z profesjonalnych zabiegów renowacji podłóg.

Cyklinowanie parkietów na czym to polega?

Parkiet przed cyklinowaniemDrewno jest materiałem delikatnym, a nieodpowiednio pielęgnowane może ulec szybkiemu zniszczeniu. Wtedy niezbędne jest cyklinowanie. Jest to proces kilkuetapowy polegający na odświeżeniu wyglądu drewna. Na początku trzeba drewno wyszlifować w celu usunięcia nierówności oraz starego lakieru. W zależności od gatunku drewna, stopnia zużycia oraz sposobu położenia stosowane są do tego różne urządzenia. Przy małym stopniu zużycia można to robić za pomocą papieru ściernego, natomiast profesjonalnym narzędziem jest cykliniarka. W trudno dostępnych miejscach używa się szlifierek krawędziowych. Proces ten przeprowadza się od trzech do pięciu razy, za każdym razem zmieniając grubość papieru na drobniejszą. Zalecane jest, aby do twardych gatunków drewna takich jak np. dąb czy jesion stosować papier o gradacji od 36-100, natomiast drewno miękkie świerk, jesion czy sosna 36-120. Po zakończeniu ścierania starego lakieru, parkiet szpachluje się. Ma to na celu uzupełnienie ubytków i pozbyciu się szczelin. Następnie podłogę ponownie się poleruje za pomocą drobnego papieru ściernego lub maszyn z siatkami ściernymi, a następnie w celu zmniejszenia kosztów lakierowania oraz dodatkowego zabezpieczenia można zastosować podkład. Po wyschnięciu podkładu przechodzi się do ponownego lakierowania drewna. Przed tą czynnością parkiet przeciera się mokrą szmatką. W przypadku drewna wcześniej olejowanego nie można poddać go lakierowaniu. Lakier nanosi się w kilku warstwach, im jest ich więcej tym większa odporność drewna. Zazwyczaj są to 3 warstwy, nanoszone w odstępach kilkunastu godzin. Nie mogą to jednak być ponad 24 godziny ponieważ warstwy mogłyby się ze sobą nie związać.

Cyklinowanie podłóg – usługi firm w Bydgoszczy

Podłoga drewniana wymagająca cyklinowaniaCyklinowanie wbrew pozorom, nie jest to prosta czynność. Przede wszystkim trzeba się znać na gatunkach drewna i jego właściwościach, a odpowiednio szeroką wiedzę na ten temat posiadają tylko wyszkoleni parkieciarze. Niekiedy samodzielne cyklinowanie podłóg może przynieść więcej szkód i jeszcze bardziej zniszczyć parkiet, a wtedy niezbędna będzie już jego wymiana. Warto więc skorzystać z usług jakie proponują renomowane firmy. Największy wybór firm oferujących prace związane z odnową parkietu w atrakcyjnej cenie znajduje się w Bydgoszczy. Tamtejsze firmy między innymi oferują:

  • olejowanie
  • układanie desek z drewna krajowego oraz egzotycznego
  • renowacja stopni
  • bejcowanie
  • listwowanie

Oprócz tego warto zwrócić uwagę na renowacje podłóg drewnianych lub desek malowanych farbą olejną, w skład tych usług wchodzi cyklinowanie bezpyłowe, szpachlowanie ubytków i fug, polerowanie oraz 3-krotne lakierowanie bądź 2-krotne olejowanie; układanie nowej podłogi czyli wyłożenie parkietu lub mozaiki na klej, cyklinowanie bezpyłowe, szpachlowanie ubytków i fug, polerowanie, 3-krotne malowanie/2-krotne

Dlaczego podłogi drewniane?

Podłoga drewniana w domuDrewniane parkiety od lat cieszyły się uznaniem na rynku. Zakładane były za czasów naszych rodziców i dziadków, a dzisiaj znów wróciły do łask. Długo ukrywane pod dywanami, są teraz nie tanią, a jakże piękną ozdobą podłogi. Oryginalne drewniane podłogi, znacznie lepiej prezentują się niż panele, a przede wszystkim prezentują klasę, jakiej nie dorówna żadna imitacja drewna w postaci paneli. Dodatkowo nie tylko będą prezentowały się w każdym metrażu wnętrza, ale także odnajdą się w każdym stylu wystroju. Drewniane podłogi są uniwersalne, nie tylko mogą mieć różne grubości i wielkości desek, ale także dowolne ułożenie, wszystko zależy od Twojej wyobraźni. Jest także dobrym izolatorem termicznym oraz nie uczula, a także nie zbierają się w nim roztocza oraz kurz, jak w przypadku materiałowych wykładzin. Oprócz estetyki i uniwersalności jest ono także, łatwe w utrzymaniu, a odpowiednio stosowane zabiegi pielęgnacyjne sprawią, że drewniana podłoga będzie długowieczna.


Źródła ciekawych informacji związanych z poruszaną tematyką

  • E-hurtowniabudowlana.pl – internetowa hurtownia budowlana sprzedająca podłogi drewniane
  • Oliwood.pl – strona internetowa firmy z Bydgoszczy oferującej cyklinowanie parkietu
  • Budujemydom.pl – portal internetowy z poradami budowlanymi w zakresie budowy i remontu domu

W paru słowach kończąc

Odpowiednio pielęgnowana drewno, co jakiś czas cyklinowane będzie ponadczasową ozdobą Twojej podłogi. Podłogi z drewna były w modzie 50 lat temu są i dziś, jeśli masz więc parkiet przykryty wykładziną, zdejmij ją i poddaj renowacji, a na pewno nie pożałujesz.