Co będzie potrzebne podczas układania kostki brukowej?

Wygląd zewnętrzny domu jest bardzo ważny. Dlatego wiele osób decyduje się na wykończenie alejek oraz dojść przed domem. Jednym z materiałów, który na to się idealnie nadaje jest kostka brukowa, która cały czas cieszy się dużą popularnością.

Kostka brukowa przed domem oraz jej czyszczenie

kostka brukowaAby nasz podjazd, ale i cały teren przed domem doskonale się prezentował można wyłożyć go kostką brukową. Taka kostka brukowa w bydgoskich sklepach budowalnych, ale także i w innych miastach może mieć rożne kolory, kształty, jak i strukturę. Dzięki różnej barwie takiej kostki, bez problemu możemy na placu przed domem układać różne wzory z takiej kostki. Brukarstwo w Bydgoszczy jest dość popularną usługą, dlatego nie będzie problemu ze znalezieniem fachowców, którzy taką kostkę brukową ułożą przed naszym domem. Oczywiście, jeśli chcemy, to taki podjazd lub inny plac przed domem możemy samy wyłożyć brukiem. Kostka brukowa z czasem pokrywa się brudem. W takim przypadku należy ja wyczyścić, aby jej kolor był, taki jak nowy. Większość kostek brukowych pokryta jest specjalnym lakierem, dzięki któremu do ich czyszczenia wystarczy woda pod ciśnieniem. Czasem do tej wody można dodać specjalny impregnat do kostek lub po prostu płyn do naczyń. Gorzej już, gdy na takiej kostce pojawi się tłusta plama. Najlepiej jest od razu ją usunąć, jednak czasem się nie da. W takim przypadku zwykła woda nie wystarczy, potrzebne już będą specjalne środki. Również, gdy pomiędzy kostkami pojawi się roślinność najlepiej jej ją usunąć. Można to zrobić ręcznie, ale i także przy pomocy środków chemicznych.

Narzędzia pomiarowe podczas kładzenia kostki brukowej

narzędzia pomiaroweWiadomo kładąc kostkę, chcemy, aby była ona wykonana perfekcyjnie. Dlatego podczas takich prac będą potrzebne narzędzia pomiarowe. Fachowcy mogą korzystać nawet z niwelatorów. Jednak najczęściej podczas kładzenia kostki brukowej używa się:

 • miary zwijanej
 • dalmierzy
 • poziomnicy

Miara zwijana może mieć różną długość, zależnie od modelu. Dalmierz najczęściej jest laserowy, czasem także samopoziomujący. Poziomnice można podzielić na:

 • poziomnice cyfrowe
 • poziomnice laserowe
 • poziomnice maszynowe

Także poziomnice można podzielić ze względu, z jakiego materiału są wykonane:

 • poziomnice aluminiowe
 • poziomnice plastikowe

Niektórzy także podczas tych prac używają takich produktów jak narzędzia skrawające, jednak w większości przypadków, takie narzędzia są bezużyteczne.

Kontenery na gruz i inne odpady

kontener na gruzPodczas prac brukowych, czy to przy rozbiórce, czy tez podczas układania nowej powierzchni powstają odpady, szczególnie gruz. Takich odpadów należy się jakoś pozbyć, dlatego można zamówić na przykład kontenery na gruz. We Wrocławiu istnieje firma, która bez problemu zajmuje się wynajmem takich kontenerów, jak i późniejszym ich wywozem przy pomocy naczep oraz dźwigu do załadunku. Także w takim przypadku transport HDS będzie pomocny. Dana firma z Wrocławia zajmuje się także taką usługą jak wywóz odpadów, dlatego jeśli podczas prac budowalnych powstanie ich duża ilość można taką usługę zamówić. Gdy podczas prac powstanie duża ilość odpadu, jakim jest gruz, to można zamówić wywóz takiego odpadu samochodami samowyładowczymi, w takim przypadku najlepiej jest także skorzystać z usługi, która zajmuje się załadunkiem tego gruzu przy pomocy ładowarek.


Dodatkowe informacje w tym zakresie dostępne są na:

 • Paviment – strona internetowa firmy z Bydgoszczy oferującej układanie kostki brukowej
 • Beldo-Vis – strona www firmy sprzedającej narzędzia pomiarowe i skrawające
 • Eko-City – witryna internetowa oferująca wynajem kontenerów na gruz we Wrocławiu
 • 4budowlani.pl – portal internetowy dla fachowców z branży budowlanej

Podsumowanie

Podczas układania kostki brukowej, oprócz samej kostki, także będą potrzebne inne elementy oraz narzędzia pomocnicze w tym narzędzia pomiarowe. Także do porządkowania terenu będą potrzebne różne produkty, w tym przykładowo kontenery na gruz.