Ciekawe rozwiązania w zakresie projektowania ogrodów przydomowych

Jednym ze sposobów uatrakcyjnienia przestrzeni przydomowej może być stworzenie pięknego ogrodu. Można zrobić to samodzielnie, jednak przy bardziej fantazyjnych rozwiązaniach konieczna będzie pomoc specjalisty. Warto jednak na początek posiadać własną koncepcję, z której potem powstanie właściwy kształt otoczenia naszego domu.

Projektowanie ogrodów przydomowych

Zaprojektowany ogród przydomowyW internecie można znaleźć wiele pomysłów na aranżację przestrzeni ogrodowej. Niektóre z nich są bardzo ciekawe. W zależności od tego, jaki styl nam odpowiada, może on nas kosztować większą lub mniejszą ilość czasu i pieniędzy. Przykładowe style, w jakich utrzymany może być ogród to:

 • styl rustykalny, czyli tak zwany wiejski;
 • styl nowoczesny;
 • styl klasyczny;
 • styl miejski

Czasami wprowadzenie niewielkich elementów może wywołać piękny efekt. Przykładem jest właśnie styl rustykalny, gdzie możemy użyć starych przedmiotów. Ciekawym rozwiązaniem jest na przykład postawienie roweru i uczynienie z niego kwietnika. Można też wykorzystać stare koła jako ozdobę wiszącą na przykład na ścianie domu. Takie zmiany nie są kosztowne, a mogą nadać ogrodowi niespotykany gdzie indziej charakter. Jeżeli ktoś lubi delikatne, wiejskie akcenty będą ten styl na pewno mu się spodoba.

Kreowanie przestrzeni wokół domu

Kreowanie przestrzeni przydomowejChoć stworzenie pięknego ogrodu, otaczającego dom może być nie lada zadaniem, da też na pewno wiele radości. Zwłaszcza, kiedy ogród będzie już ostatecznie gotowy i ujrzymy efekt, który dotychczas tylko sobie wyobrażaliśmy. Jeżeli chcemy zabrać się za projektowanie terenów zielonych otaczających dom, warto abyśmy poznali przynajmniej część możliwości, jakie mamy. Może zainspirują do konkretnych zmian. Oczywiście to, jak urządzimy ogród w dużej mierze zależy od wielkości działki i jej lokalizacji, więc to również warto wziąć pod uwagę. Istnieje kilka rodzajów ukształtowania ogrodów, którymi możemy się inspirować:

 • angielski, czyli swobodny i naturalny;
 • amerykański, czyli funkcjonalny;
 • japoński, czyli dopracowany, ale wyglądający na naturalny;
 • francuski, czyli geometryczny

Czasami ładnie wygląda również połączenie tych stylów. Można wybierać między prostotą, a efektownością, między tym, co doskonale wykończone, a naturalnym pięknem. Każda z tych form ma swój niepowtarzalny urok. Nim jednak zajmiemy się kształtowaniem ogrodu, należy przemyśleć jeszcze kwestię czy ogród, który sobie wymyśliliśmy będzie pasował do wybudowań naszego domu. Jeżeli bowiem dom utrzymany jest w stylu nowoczesnym, a my zrobimy sobie rustykalne obejście, może to wyglądać dość dziwnie.

Baseny ogrodowe jako uzupełnienie ogrodu nowoczesnego

Basen ogrodowy z zadaszeniemDo nowoczesnego obejścia pasuje natomiast bardzo efektowna rzecz, jaką jest basen. Jest to dość kosztowna sprawa, jednak jeżeli jest dobrze wykonana, warta swej ceny. Można dla lepszego efektu zarządzić budowę takiego podświetlanego. Pewne jest, iż ogrodu w stylu nowoczesnym raczej nie stworzymy sami, chyba że zależy nam tylko na podkreśleniu akcentów. Budowa basenu to też nie pomysł dla każdego, nie tylko ze względu na cenę. Nie każdy ogród może zmieścić tak duży obiekt, a ponadto basen jest także wydatkiem bieżącym, wymaga dość sporej dbałości. Czasami nie potrzebujemy wielkich zmian, żeby lepiej się poczuć w swoim otoczeniu. Możemy skorzystać wtedy ze sprawdzonych rozwiązań i na przykład użyć kolorowych opon jako kwietnika. Ciekawe są także ławki zbudowane z palet. Można też udekorować niektóre miejsca doniczkami. Niektórzy tworzą w którymś miejscu ogródka specjalne miejsce na ognisko, po to by można było je zawsze bezpiecznie rozpalić. Inni budują dla dzieci tablicę do rysowania, by mogły się na niej wyżyć w czasie siedzenia na dworze. Dobrzy ojcowie budują dzieciom samodzielnie huśtawki czy drewniane domki.


Warte uwagi informacje dotyczące tematu dostępne są na:

 • Starpool – witryna internetowa budująca zadaszenia basenów ogrodowych
 • 4budowlani.pl – portal internetowy dla fachowców z branży budowlanej
 • Astrini Design – strona internetowa firmy zajmującej się projektowaniem terenów zielonych i ogrodów

Podsumowanie tematu

To tylko niektóre pomysły, jakie można zaobserwować w różnych ogrodach. Zazwyczaj do drobnych zmian ludzie wykorzystują to, co mają w domach lub mogą nabyć niewielkim kosztem. Częste są więc konstrukcje drewniane, drobne elementy nadające uroku całości.