Budowa placów zabaw w mieście i na terenach wiejskich

 

Istnieją firmy, które zajmują się projektowaniem i budową placów zabaw. Najczęściej w ofercie takich firm znajdują się place zabaw drewniane oraz wykonywane z metalu. Wybór placu zabaw zawsze powinien być dostosowany do konkretnego miejsca.

Przygotowywanie elementów drewnianych do budowy placu zabaw

place zabaw producentNa osiedlach mieszkaniowych czy też na boiskach szkolnych lepiej budować place zabaw wykonywane z metalu. Są one solidniejsze i zabezpieczają przed aktami wandalizmu. Poza tym metalowe place zabaw bardzo dobrze współgrają z miejskim otoczeniem. W parkach, w lasach, przedszkolach, na terenach wiejskich raczej buduje się place zabaw wykonane z drewna. Wyglądają one bardzo estetycznie, a do tego pasują do terenów bogatych w zieleń. Inwestor placu zabaw staje się później jego administratorem. W związku z tym jest on zobowiązany do zapewnienia bezpieczeństwa w trakcie korzystania z placu zabaw. Z pewnością place zabaw producent zabezpieczy odpowiednio urządzenia, ale trzeba pamiętać o ich konserwacji co kilka lat. Co roku wszystkie urządzenia na placu zabaw powinny być dokładnie sprawdzane. Jeśli stwierdzi się jakiekolwiek niedoskonałości, zniszczenia, należy od razu się nimi zająć. Jeśli chodzi o drewniane place zabaw, powstają one w stolarniach. Deski trzeba odpowiednio przyciąć, a następnie przygotować do dalszej obróbki. Każda drewniana część, która będzie miała kontakt z ciałem dziecka, musi zostać zaokrąglona.

Czterostronne profilowanie elementów drewnianych jest bardzo ważne w przygotowywaniu urządzeń na plac zabaw. Huśtawki i zjeżdżalnie muszą posiadać solidne punkty zaczepienia. Te wykonywane są nie z drewna, a z metalu. Najpierw elementy są spawane, a dopiero później poddawane testom wytrzymałościowym. Śruby wwiercane są wgłąb drewna. Tak zapobiega się zahaczaniu odzieży o metalowe końcówki.