Budowa parkingu – co oprócz obojnic elastycznych będzie potrzebne?

Obecnie każdy praktycznie ma już samochód, a niektórzy nawet większą ich ilość, dlatego budowa parkingów jest bardzo ważna. Wybudowanie samego parkingu to nie problem, należy jednak pamiętać o kilku detalach, których nie może zabraknąć na takich parkingach.

Odbojnice elastyczne – ważny element parkingu

parking wyposażony w odbojnice elastyczneOdbojnice elastyczne mają na celu zabezpieczanie ścian oraz innych elementów, szczególnie w podziemnych parkingach. W parkingach odbojnice elastyczne są w ostrzegawczych kolorach, po to, aby kierowca je dobrze widział. Takie odbojnice mogą być:

  • piankowe
  • kauczukowe
  • narożne
  • profilowe

Odbojnice elastyczne płaskie, także można montować w innych miejscach, aniżeli parking. Takie odbojnice można zamontować wszędzie tam, gdzie ściana może ulec zabrudzeniu lub uszkodzeniu mechanicznemu. W takim przypadku takie odbojnice możemy dostać w każdym praktycznie kolorze. Także w parkingach podziemnych czasem stosuje się bariery taśmowe, aby odgrodzić jakieś miejsce, gdzie nie można zaparkować lub tez na wjeździe. Także w parkingach montuje się progi zwalniające, najczęściej są one w jaskrawych kolorach, tak, aby były dobrze widoczne.

Natrysk pianki poliuretanowej w parkingu?

natrysk pianki poliuretanowejPodziemne parkingi powinny być także odpowiednio izolowane. W tym celu można zastosować natrysk pianki poliuretanowej. Ten rodzaj izolacji termicznej staje się ostatnio coraz bardziej popularne i pomału wypiera tradycyjna wełnę mineralną, którą ociepla się poddasze. Ocieplanie poddaszy pianką ma porównywalną cenę jak ocieplanie ich wełną mineralną, ale ma za to więcej zalet. Jeśli chodzi o sprawy techniczne, to pianka poliuretanowa ma lepszy współczynnik przewodzenia ciepła. Poza tym montaż tego rodzaju ocieplenia jest o wiele łatwiejszy i nie potrzeb już innych elementów montażowych. Pianka PU potrafi dobrze trzymać się każdej powierzchni. Także jeśli chodzi o krycie, to taka pianka jest lepsza od wełny mineralnej. Poprzez sposób jej aplikacji pianka poliuretanowa może dotrzeć nawet do trudno dostępnych miejsc. Dzięki czemu stosując ten rodzaj izolacji można wyeliminować powstawanie mostków termicznych.

Instalacje przeciwpożarowe są bardzo ważne

instalacja przeciwpożarowaBudując parking podziemny nie można także zapominać o bezpieczeństwie. Dlatego w takim miejscu powinny pojawić się między innymi instalacje przeciwpożarowe. Instalacje przeciwpożarowe w Lublinie, na jednym z parkingów jest montowana jako:

  • dźwiękowy system ostrzegawczy – DSO
  • system przeciwpożarowy – SAP

System DSO współpracuje z SAP. System dźwiękowy w razie zagrożenia podaje wcześniej nagrane komunikaty, czym podawane na bieżąco przez mikrofon. System ten pozwala na przeprowadzenie sprawniej ewakuacji z parkingu. Zadaniem systemu SAP jest wczesne wykrycie zagrożenia w fazie jeszcze jego rozwoju. Oczywiście jest tu mowa o pożarze. System ten pozwala na ugaszenie pożaru, który jest jeszcze w zarodku. Gaszenie takiego pożaru najczęściej odbywa się środkami gaśniczymi, które powinny znaleźć się w garażu podziemnym, a czasem z pomocą jednostkę straży pożarnej. System ten skalda się z wielu czujek oraz innych produktów, które wykrywają dym lub ogień, które przekazują w razie zagrożenia sygnał do centrali. Także na danym parkingu w Lublinie można znaleźć instalacje elektryczne. Wiadomo parkingi podziemne muszą być jakoś między innymi oświetlane. Poza tym, jeśli taki parking znajduje się pod blokiem mieszkalnym, to większość instalacji elektrycznych tego bloku znajduje się właśnie w parkingach podziemnych.


Więcej na ten temat na:

  • 4budowlani.pl – portal internetowy dla fachowców z branży budowlanej
  • Safety Padlocks – strona internetowa firmy sprzedającej bariery elastyczne
  • Purtech – witryna internetowa firmy wykonującej natrysk pianki poliuretanowej
  • Kon-Instal – strona internetowa firmy tworzącej instalacje przeciwpożarowe w Lublinie

Podsumowanie

Coraz większe jest zapotrzebowanie na parkingi. Budując nowe osiedla, często takie parkingi umieszcza się w podziemiach. Podczas ich budowy powinniśmy pamiętać o kilku ważnych elementach, bez których taki podziemny parking nie może funkcjonować.