Badanie wzroku u pacjenta

Badanie wzroku dla większości jest niezwykle nieprzyjemne, dlatego coraz mniej osób decyduje się na wizytę u okulisty. Jednakże prawie 70% pacjentów skarży się na różne dolegliwości takie jak zmęczenie, łzawienie, zaburzenie widzenia, pieczenie oka czy zaczerwienienie związane z narządem wzroku. Jak dokładnie wygląda wizyta u specjalisty oraz jak często należy poddawać się kontroli wzroku?

Jak wygląda badanie wzroku?

badanie wzroku krakówKontrolne badanie okulistyczne u osób dorosłych powinno odbywać się przynajmniej co dwa lata. Po 40 roku życia takie badanie powinno być wykonywane koniecznie raz na rok, ponieważ w tym okresie zaczynają rozwijać się takie choroby jak jaskra, czy zwyrodnienie plamki. W początkowym ich stadium nie zaburzają one widzenia, jednakże nieleczone mogą prowadzić do poważnych zaburzeń wzroku, a nawet jego utraty. Co rok badanie wzroku kraków powinny wykonywać także te osoby, które pracują na stanowiskach biurowych, mających kontakt z komputerem oraz ci pracujący w trudnych warunkach. Badanie u lekarza okulisty rozpoczyna się od wywiadu, w czasie którego musimy opisać wszystkie swoje dolegliwości, przebyte choroby, operacje oraz urazy oczu. Następnie lekarz przechodzi do badania przedmiotowego, w którym ocenia prace naszych oczodołów, powiek oraz wielkość gałek ocznych. Podczas badania do uzyskania precyzyjnej oceny wykorzystywana jest refraktomatria, czyli komputerowe badanie wzroku, dzięki któremu uzyskujemy szczegółowe informacje o wielkości wady. 

Do badania okulistycznego nie trzeba specjalnie się przygotowywać i większość osób nie ma przeciwwskazań, aby je wykonać. Jednakże w przypadku kobiet warto jest skorzystać z wodoodpornego tuszu do rzęs lub całkowicie zrezygnować z makijażu, ponieważ większość badań wymaga wpuszczenia kropel do oczu, które mogą spowodować rozmycie tuszu bądź cienia do powiek.