Aranżowanie za pomocą światła – kinkiety

 

Urządzając przestrzeń mieszkalną, zazwyczaj wykorzystujemy podział na strefy: do spania, odpoczynku, jedzenia, pracy itd. Dobierając wystrój, zapominamy jednak, że podziałowi domowego miejsca i sprzętów powinien odpowiadać rozdział użytego w pomieszczeniu oświetlenia. Światło i akcesoria luminarne, podobnie jak meble, stanowią istotne uzupełnienie każdej aranżacji.

O roli oświetlenia bocznego, kinkietów

kinkiet italux lybraPierwszym i najważniejszym źródłem światła w mieszkaniu są oczywiście okna. Ich obecność i rozmieszczenie wpływa na jakość meblowej ekspozycji oraz klimat pomieszczenia. Ciepłe południowe słońce znakomicie rozświetla i uzupełnia miejsca aranżowane egzotycznie, chłodny wschód lub północ – dobrze komponują się z biało-szarym wnętrzem skandynawskim lub zimnym wystrojem industrialnym. Drugim, alternatywnym do pierwszego źródłem jasności w domu jest instalacja oświetleniowa. Pełni ona funkcję podobną do promieni słonecznych, choć sposób jej istnienia jest całkowicie inny. Światło żarówki nie wlewa się do domu przez okna, ale tworzy pewien snop i, padając na wyodrębnioną przestrzeń, doskonale zaznacza oraz podkreśla miejsca na podłodze lub ścianie. Do stylowej aranżacji z udziałem instalacji oświetleniowej nadają się szczególnie iluminacje za pomocą kinkietów. Dizajnerskie klosze lub kielichy retro – uzupełniają za dnia odpowiedni wystrój. Transparentne lub mleczne szkło abażuru, np. kinkiet Italux Lybra, wpływa na intensywność i kolor wydobywającej się jasności. Kierunkowy lub miejscowy blask punktu oświetleniowego zwraca uwagę na zawieszone na ścianie obrazy, tworzy w pomieszczeniu niezwykły klimat.

Światło, słoneczne czy z instalacji elektrycznej, wydaje się czymś tak naturalnym w pomieszczeniu, że bardzo łatwo zapomnieć o funkcji, jaką spełnia. Tymczasem można znakomicie wykorzystać je w roli aranżatora przestrzeni i za jego pomocą albo dodać pomieszczeniom ciepła i blasku, albo stworzyć niepowtarzalny klimat.