Rozwiązania tymczasowe na działce budowlanej

„Urbanizacja miast, wieczny hałas i korki sprawiły, że coraz więcej osób decyduje się na upuszczenie ośrodków miejskich i osiedlenie się na ich obrzeżach. Wybór ten wiąże się jednak z koniecznością wybudowania domu. Prace budowlane towarzyszące budowie bardzo często są nie tylko bardzo drogie, ale także i pochłaniają wiele czasu, dlatego często sprzęt i materiały budowlane przez długi okres znajdują się na działce budowlanej i nie są w żaden sposób zabezpieczone, co może negatywnie wpływać na ich stan, a także stanowić doskonałą okazje dla złodziei. Powszechnie przecież wiadomo, że to właśnie sposobność czyni złodzieja, jakie zatem środki należałoby przedsięwziąć by się przed tym zabezpieczyć?

Podstawą jest zabezpieczenie terenu budowy – ogrodzenia budowlane

OgrodzeniePodstawowym krokiem jaki należy podjąć rozpoczynając budowę jest zabezpieczenie całego terenu. W tym celu nie trzeba koniecznie od razu budować płotu, oczywistym bowiem jest, że w tym momencie są ważniejsze wydatki. Do ogrodzenia naszej działki na tym etapie spokojnie wystarczy ogrodzenie budowlane. Jest to oczywiście rozwiązanie tymczasowe, jednak spełnia ono całkowicie swoją role. Odgradza on osoby postronne od terenu budowy, a co za tym idzie ogranicza ryzyko wypadku z udziałem tych osób. Jest to nie tle ważne, co konieczne, ponieważ w świetle przepisów każdy teren budowy musi być odpowiednio zabezpieczony, tyczy się to także budowy prywatnych domów.

 

Jakie jeszcze profity niosą za sobą ogrodzenia budowlane?

Ogrodzenie metaloweDodatkowo takie prowizoryczne ogrodzenie nie tylko zapobiega wypadkom osób postronnych na terenie budowy, ale także chroni nasze mienie, bo jakby nie było ogrodzenie przestawne utrudnia także przedostanie się na nasza działkę osobom nieoporządzanym, czyli wszelkiego rodzaju złodziejom, którzy bardzo często kradną materiały budowlane i narzędzia, które nie zostały odpowiednio zabezpieczone. Oczywiście samo ogrodzenie nie wystarczy by przed rabusiami się ochronić, jednak jest dobre na początek.

Przechowywanie narzędzi i materiałów budowlanych na terenie budowy – blaszane garaże

BlaszakWykorzystywane na terenie budowy narzędzia i materiały mają całkiem sporą wartość, a co za tym idzie stanowią one całkiem łakomy kąsek dla złodziei, szczególnie jeśli teren budowy znajduje się w sporym oddaleniu od innych zabudów. Samo ogrodzenie naszego terenu za pomocą ogrodzenie budowlanego w takim przypadku na pewno nie wystarczy, konieczne jest również stworzenie prowizorycznego magazynu na takie rzeczy jak:

  • cement
  • gips
  • narzędzia budowlane
  • dachówki
  • gładź szpachlowa
  • płyty
  • styropian/wełna mineralna

W roli magazynu jako taka prowizorka, potrzebna tylko na czas budowy bardzo dobrze sprawdza się blaszak. Po pierwsze i co chyba najważniejsze jest to najtańsze z możliwych rozwiązań. Po drugie zaletą garaży blaszanych jest łatwość i szybkość ich montażu i demontażu, co jako, że jest to element tymczasowy jest dość istotne. Sam garaż blaszany natomiast bardzo dobrze spełnia swoją role, czyli chroni znajdujący się w nim asortyment budowlany przed kradzieżą oraz niekorzystnym oddziaływaniem warunków atmosferycznych. Ważne jest jednak, by zamontowany na działce garaż, był wykonany z grubej i solidnej blachy oraz by został on zamknięty w odpowiedni sposób, tak by włamanie się do niego nie było łatwą rzeczą.


Źródła informacji:

Metalowy24 – producent drutu, zasieków, barier drogowych oraz innych metalowych produktów

Benstal – producent garaży wykonanych z blachy

Metale.pl – serwis internetowy poświęcony stali


Podsumowując:

Odpowiednie zabezpieczenie działki budowlanej podnosi poziom bezpieczeństwa na działce budowlanej jak i przyspiesza prace, bo dobrze zabezpieczony teren to także dobrze uporządkowany teren, a akurat porządek bardzo sprzyja pracą budowlanym. Ogrodzenie działki budowlanej to absolutne minimum i jest to element konieczny podobnie zresztą jak i konieczne jest miejsce, w którym można by bezpiecznie przechowywać asortyment budowlany. Warto jednak zadać na terenie budowy także o zaplecze sanitarne oraz wyznaczyć odpowiednie strefy, Wszystkie te elementy nie tylko podwyższa bezpieczeństwo na miejscu budowy, ale także i usprawnia same prace, dzięki czemu budowa domu będzie trwać krócej.”